مشکل ، مسئله تاریخ فوتبال مسابقه کامبوج

مشکل ، مسئله: تاریخ فوتبال مسابقه کامبوج افغانستان تیم فوتبال افغانستان کامبوج جام ملت های آسیا

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری از نسخه فاشیستی «لاتاری» تا غیرت و پارتی بازی

فیلم «لاتاری» محمدحسین مهدویان با تصویر العمل هایی متفاوت و نیز یک نشست پرسش و پاسخ طولانی، شلوغ و پرحاشیه در سینمای رسانه‌ها به نمایش درآمد.

از نسخه فاشیستی «لاتاری» تا غیرت و پارتی بازی

از نسخه فاشیستی «لاتاری» تا غیرت و پارتی بازی

عبارات مهم : سینما

فیلم «لاتاری» محمدحسین مهدویان با تصویر العمل هایی متفاوت و نیز یک نشست پرسش و پاسخ طولانی، شلوغ و پرحاشیه در سینمای رسانه ها به نمایش درآمد.

به گزارش ایسنا، شامگاه ۱۵ بهمن ماه فیلم لاتاری به کارگردانی محمد حسین مهدویان و تهیه کنندگی محمود رضوی در پردیس سینمایی ملت جهت اهالی رسانه نمایش داده شد و نشست خبری این فیلم که زیاد عوامل آن از جمله حمید فرخ نژاد، جواد عزتی،هادی حجازی فر، ساعد سهیلی و نیز فیلمنامه نویس حضور داشتند، شلوغ ترین نشست پرسش و پاسخ فیلم های جشنواره تا روز سوم بود و ازدحام زیاد صدای اعتراض عده ای را هم درآورد.

در این نشست مهدویان ابتدا راجع به موسیقی فیلم مورد پرسش قرار داده شد مبنی براینکه آیا موسیقی و ترانه پخش شده است در لاتاری با فیلم ربوده شده است ارتباط دارد یا خیر ؟ که وی توضیح داد: ما رایت استفاده از موزیک را از خواننده خریدیم ولی همین امروز صبح مطلع شدیم که این موسیقی قبلا استفاده شده است است و حالا بعد از جشنواره باید جهت آن تصمیم بگیریم.

او در ادامه زیاد راجع به آخر بندی قهرمان گونه و خودسری های قهرمان فیلمش و نیز اینکه نسبت به دو اثر دیگرش عقبگرد داشته است خطاب قرار داده شد و در پاسخ به آن ها گفت: ای کاش خیلی از رفتارهای ما مثل ۴۰ سال قبل بود چون به نظرم این ما هستیم که عقبگرد کرده ایم. اگر منظور از فیلم هایی که قهرمانانش با چاقو واکنش‌ها میکردند، مثل فیلمهای جاهلی قدیمی است من مشکلی ندارم که کارم با آن ها مقایسه شود.
مهدویان در عین حال تاکید کرد: لاتاری فقط یک فیلم بود، یا یک هشدار است که ممکن است منجر به این نوع حوادث شود کمااینکه در کشور می بینیم از این اتفاق ها هم می افتد.

کارگردان این فیلم سپس راجع به اینکه این نوع جواب دادن های او عملا نشان می دهد که ما می توانیم در دستگاه اطلاعاتی خود کسانی را داشته باشیم که خودسر عمل کنند چون خودش الان در پاسخگویی مثل نقش «موسی» فیلمش واکنش‌ها می کندو اصلا همین نوع رفتارها کشور را مورد قضاوت قرار می دهد٬ مورد پرسش قرار داده شد که در جواب حمید فرخ نژاد که نقش یک مامور اطلاعاتی را دارد گفت: اصولا یکی چیزی است به نام سینما و اگر قرار بود کسی بخاطر بازی هایش مجازات شود جان وین باید بارها اعدام میشد.

او افزود: همین نوع نگاه در این پرسش نگاه سانسوری هست، موسی شخصیت ملی ما نیست بلکه یک آدم دردمند است که راسا اقدام میکند ولی نماد ملی می تواند مرتضی همان مامور فیلم باشد٬ به همین علت کسی دولت ما را بخاطر ساخت چنین فیلمی محکوم نمی کند.

از نسخه فاشیستی «لاتاری» تا غیرت و پارتی بازی

مهدویان هم اضافه کرد: اساسا همین نگه است که سانسور را ایجاد می کند و به همین علت چند ماه فیلم ما در شورای نظرات ماند تا مجوز کار گیرد.

وی با اشاره به قهرمان های فیلم های قدیمی و فیلم های همچون آژانس شیشه ای و نیز اینکه در فیلم های آمریکایی قهرمان ها همه کار میکنند، گفت: لاتاری یک فیلم و تلنگر است و اصلا کار سینما همین است.

رضوی نیز در این باره ادامه داد: ما نمی توانیم بگوییم امنیت ملی مهم است ولی غیرت و عزت ملی مهم نیست. این ها در کنار هم باید باشند. بنابراین هر کسی خواست جهت غیرت فیلم بسازد من همراه او هستم. همانطور که جهت گرفتن مجوز لاتاری دو سه کفش عوض کردیم ولی این عنوان فقط به شورای پروانه ساخت مربوط نمیشود.

مهدویان در بخشی دیگر راجع به ممیزی اظهار کرد: سیستم ممیزی در کشور عزیزمان ایران خیلی پیچیده است و شما را وارد یک فرایند گفتگو میکنند. البته نسخه اولیه فیلمنامه آخر خشن تری داشت و فاشیستی تر بود و به نظرم مدام نرم شد. ضمن اینکه تغییرات دیگری هم کم کم پیش آمد که خارج از حوصله نشست خواهد بود.

تهیه کننده فیلم لاتاری در ادامه راجع به ساخت فیلم در دوبی و اینکه حمایتی از سوی مراکز خاصی وجود داشته است؟ بیان کرد: ابتدا ما چهار کشور را دیدیم و در یکی مجوز هم جهت کار داشتیم و ولی بعد نمی دانیم به چه دلیلی مجوز ما گرفته شد هر چند در نهایت در همان جا کار را پیش بردیم. ولی در بخش کمک باید بگویم ما مثل یک یتیم با زبان الکن در کشوری دیگر و بدون حمایت کار خود را پیش بردیم.

محمود رضوی که در هنگام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری از حامیان قالیباف معرفی میشد، همچنین در پاسخ به اینکه آیا اگر قالیباف رییس جمهور شده است بود باز هم در فیلمش این سیاه نمایی را نشان می داد یا خیر؟ گفت: من هیچ وقت غیرت ملی را سیاه نمایی نمیدانم و اعتقاد دارم جوشش غیرت، سیاه نمایی نیست. ضمن اینکه باید بگویم مردم هنوز راجع به اتفاقات فرودگاه جده پرسش دارند و معلوم نیست ماجرای آن چه شد. بعد من و مهدویان باید کار خود را کنیم حتی هر چی میخواهد بشود. همانطور که به ما گفتند فیلم شما ممکن است توقیف شود ولی ما خواستیم تحت هر شرایطی ساخته شود.

او راجع به سکانس آخر فیلم که مرد ایرانی با چاقو سراغ یک مرد مشهور عرب می رود تا او را مجازات کند و اینکه آیا« این بخش نهایی بیانیه و رگ غیرتِ دار و دسته خود شماست»؟ گفت: این فرد خودسر نبود و براساس قاعده اصولی خود جلو رفت. من سازنده فیلم نیستم و فقط تهیه کننده فیلم هستم ولی شاید بیانیه من هم باشد.

فیلم «لاتاری» محمدحسین مهدویان با تصویر العمل هایی متفاوت و نیز یک نشست پرسش و پاسخ طولانی، شلوغ و پرحاشیه در سینمای رسانه‌ها به نمایش درآمد.

در ادامه این نشست مهدویان راجع به تفاوت این فیلم با آثار قبلی اش که انقلابی و تصویرگر قهرمان های آن دوران بودند و اینکه آیا قصد دارد سراغ همان نوع فیلم ها مثل ایستاده در غبار باز هم برود؟ گفت: این هم نوع دیگری است و جهت فیلم بعدی باید ببینیم چه پیش می آید و تصمیمی جهت آینده ندارم.

این کارگردان جوان هم چنین در پاسخ به اینکه اگر از او خواسته شود راجع به سفارت عربستان فیلم بسازد این کار را میکند؟ گفت: ما قصد مبارزه نداشتیم. یک فیلم ساختیم که اجازه هم نمی دادند، بعد هر راهی را رفتیم که فیلم بسازیم. اگر جایی هم مورد نیاز بود پارتی بازی کردیم.
رضوی نیز در این باره بیان کرد: من حاضرم آن فیلم را بسازم ولی باید تجازه دهند صفر تا صد عین واقعیت را بسازیم. چون شما روی ماجرا را می بینید و پشت ماجرا چیز دیگری است.

مهدویان همچنین در پاسخ به اینکه اگر شخصیت موسی فیلم قهرمان و الگو شود چه اتفاقی جهت جامعه می افتد ؟ و نیز کارکرد رسانه ای سینما با بیان اینکه بعضی معتقدند بعضی قهرمانان دوره های گذشته (انقلاب) هم تحت تاثیر «قیصر» بودند٬ گفت: من دراین باره با وجه رسانه ای سینما کار ندارم و فکر میکنم تنزل دادن آن به سینما از ارزش و کارکرد آن می کاهد.

او در آخر راجع به درباره از بین بردن دیالوگ مربوط به سوسنگرد نیز توضیح داد: به احترام مردم سوسنگرد این کار را انجام دادیم چون دیدیم هنگامی که مردم منطقه ای ناراحت شدند بهتر است این کار انجام شود ولی تاکید می کنم که این مسئله سانسور نبود و این را هم با صدای رسا اعلام می کنیم.

واژه های کلیدی: سینما | سینمای | قهرمان | رسانه ای | رسانه ها | سینمایی | قهرمانان | اهالی رسانه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog